Testy psychologiczne dla kierowców skierowane są przede wszystkim dla osób, które zawodowo pracują na tym stanowisku lub dopiero ubiegają się o takie. Wykonać je muszą instruktorzy i egzaminatorzy nauki jazdy, kurierzy i dostawcy, kierowcy pojazdów służbowych i rajdowych, a także pojazdów uprzywilejowanych, przewożących wartości pieniężne lub materiały niebezpieczne. Celem takich psychotestów jest sprawdzenie, czy potencjalny kierowca zawodowy posiada odpowiednią sprawność psychomotoryczną oraz zestaw cech, które są niezbędne do pracy na tym stanowisku.

Zakres badań testów psychologicznych dla kierowców

Zakres badań dla kierowców obejmuje wywiad bezpośredni i obserwację osoby badanej, badanie narzędziami diagnostycznymi, a także ocenę i opis osoby badanej pod względem sprawności intelektualnej i procesów poznawczych,, osobowości, z uwzględnieniem funkcjonowania w trudnych sytuacjach, także dojrzałości społecznej oraz sprawności psychomotorycznej. Widząc pozytywne orzeczenie w takiej kwestii, pracodawca może mieć pewność, że kierowca będzie właściwie wykonywał swoje obowiązki służbowe.

Instruktor jazdy – testy psychologiczne

Dlaczego warto zatrudnić instruktora z wykonanymi psychotestami oraz dodatkowymi umiejętnościami? Przede wszystkim, dzięki temu uzyskuje się pewność, że taka osoba będzie odpowiednio przygotowana do wykonywania swojego zawodu. Wbrew pozorom, instruktor jazdy potrzebuje szczególnych cech psychicznych, aby właściwie zareagować w trakcie prowadzenia samochodu przez kursanta – musi zarówno obserwować sytuację na drodze, jak i poczynania ucznia – niekiedy bardzo stresujące. Taka osoba gwarantuje bezpieczeństwo w trakcie jazdy, zarówno dla osoby uczącej się i siebie, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Właśnie dlatego warto, aby instruktor jazdy miał na swoim koncie badanie psychotechniczne dla kierowców, które obejmują testy pisemne (na osobowość, uwagę, myślenie i koncentracje, testy aparaturowe oraz pełen wywiad psychologiczny.
Podsumowując, każdy instruktor jazdy powinien przejść przez odpowiednie testy psychologiczne. To doskonały sposób na sprawdzenie sprawności psychomotorycznej oraz zdolności poznawczych -uwagi, spostrzegawczości. To także analiza cech osobowości, między innymi emocjonalnej oraz funkcjonowania w sytuacji stresującej. Psychotesty dla kierowców idealnie sprawdzają predyspozycje kierowcy do pracy jako instruktor jazdy.